Owen: Liverpool slutter over Arsenal
The Gunners vandt kampen mod chilenske Alexis Sanchez foran Liverpool, men alligevel tror Michael Owen ikke, at Arsenal af den grund slutter over Meyserside-klubben i tabellen.
– Købet af Sanchez har fået alle til at rejse sig op og tage tingene til efterretning, fortæller han ifølge Daily Star og fortsætter:
– Jeg vil virkelig bedømme ham som en topspiller, og det er et stort skridt i den rigtige retning for Arsenal, men, i tilfældig rækkefølge, vil min top fire være Chelsea, Manchester City, Manchester United og Liverpool.
– Med et eller to indkøb mere kunne det virkelig blive en god sæson for Liverpool.
Arsenal betalte Barcelona £32 millioner for offensivspilleren, og Brendan Rodgers afslørede efterfølgende, at Sanchez valgte The Gunners over The Reds, fordi han hellere ville bo i London.