AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
29:07:2020 22:39
Overskæg og fixie bike-alarm: Her er Englands største hipster-klubber

Fra fanejede amatørhold til arbejderklubber og de ultimative underdogs. Vi har taget tophuen på og kigget på de mest hipstervenlige fodboldklubber i England.


Der findes heldigvis alternativer for de fodbold-feinschmeckere, der er lidt for cool til at holde med Manchester United eller Chelsea, når det handler om engelsk fodbold. Vi har fundet et udvalg af klubber frem her.

Læg en lp på pladespilleren, skænk en cafe latte, og læs med.

Brighton & Hove Albion FC
125 kaffebarer, 37 veganske restauranter og ni vinylbutikker pr. 100.000 indbyggere. På den engelske sydkyst finder man Brighton, der med god grund er blevet kåret som landets mest hipstervenlige by, hvilket et kunstnerisk bybillede og et festligt natteliv også bidrager til.

Det lokale fodboldhold er også en god historie. Holdet er rykket op flere gang i det forgangne årti, og holdets manager, Graham Potter, startede sin trænerkarriere i svenske Östersund, som han førte på imponerende vis førte fra den tredjebedste række til Allsvenskan og en svensk pokaltriumf.

Millwall FC
I et af Londons mere rå havnekvarterer finder man Millwall FC. Klubben med nogle af Englands mest berygtede fans, som synger ‘no one likes us, we don’t care’.
En klub, der aldrig har vundet noget, men som holder sine arbejderklassetraditioner i hævd. Et ‘hipsters choice’ for nogle.

Crystal Palace
Crystal Palace udgør en slags kontrast til øvrige Premier League-klubber i London, som Arsenal, Tottenham, West Ham og Chelsea. Crystal Palace er anderledes. Intet nyt, topmoderne stadion (Selhurst Park åbnede i 1924 og har “kun” plads til 25.000 tilskuere), og ingen stor, international fanskare (Palace-supporterne kommer primært fra lokalområdet).

Går man til fodbold på Selhurst Park kan man derimod opleve en levende ørn som maskot, som i bedste Benfica-stil tager en tur rundt på stadion inden kickoff, man kan købe en specialøl kaldet Palace Ale, som skuespilleren Neil Morrissey har brygget til klubben, og desuden en manager, som er erklæret Palace-fan - den litteratur-interesserede Roy Hodgson, der har rekorden som ældste manager nogensinde i Premier League.

FC United of Manchester
Det skurrer i ørene på de fleste hipstere, når en stor, udenlandsk ejer overtager en klub. Det var også tilfældet, da de amerikanske Glazer-brødre trådte ind i Manchester United. En gruppe inkarnerede fans ville ikke finde sig i foretagendet og stiftede FC United of Manchester i protest.

Salford City
Som om Manchester ikke havde små, upcoming klubber nok i førnævnte FC United of Manchester, kan man argumentere for, at byens mest hipstervenlige hold i virkeligheden er Salford City.
Den lille klub er nemlig ejet af profilerne fra Manchester Uniteds “Class of ‘92” Ryan Giggs, Paul Scholes, Gary Neville, Phil Neville og David Beckham. Rent guf for fodbold-nostalgikere. Klubben er allerede oppe i League Two.

Dulwich Hamlet FC
Det er sejt, når ens klub spiller i blå og lyserøde trøjer, men det er endnu mere sejt, at klubbens fans står sammen om anti-racistiske og anti-homofobiske initiativer. Dulwich Hamlet FC er da også blevet belønnet med hæderen Football Foundation Community Club Of The Year.

Klubben, der spiller i Isthmian Premier League har et af rækkens højeste tilskuergennemsnit, selvom det ikke siger så meget, når det drejer sig om den syvende bedste række. Men sejt alligevel.

Leicester City
Den lille klub fra Leicestershire fik mange nye fans i løbet af 2015-16-sæsonen, og nogle af dem var nok fodboldhipstere med sans for den gode underdog-fortælling.
For det var sandt for dyden lidt af en historie “the Foxes” fik skrevet. Fra at have undgået nedrykning med skindet på rævesnuden til at snyde alle de store og blive engelske mestre.

Notts County
Som hipster har det ofte stor betydning, at man er tidligt ude og ikke bare springer med på moden, ligesom ‘mainstream’ er et forfærdeligt fyord. Ingen af delene kan man sige om Notts County, der anerkendes som verdens første fodboldklub - grundlagt helt tilbage i det herrens år 1862. Ren retro.

Lewes FC
Nede i Isthmian Premier League, som skrevet den syvende bedste række i England, finder vi en ægte hipsterklub. Lewes FC er 100 procent fanejet og spiller sine hjemmekampe på The Dripping Pan (ja, det hedder stadion), hvor man kan købe økologiske burgere. Lewes FC bryster sig desuden af at være verdens første kønsneutrale fodboldklub, idet de kvindelige spillere får det samme i løn som de mandlige.

AFC Wimbledon
Da fodboldklubben Wimbledon - der opnåede berømthed og FA Cup-storhed i tiden med “the Crazy Gang” - pludselig skulle rykkes til den lille by Milton Keynes, udløste det et ramaskrig blandt klubbens fans. De grundlagde i stedet klubben AFC Wimbledon for at holde fast i navnet om ikke andet. Det var så sent som i 2002. I dag spiller den nye klub i League One.

Wimbledon var i forvejen cool - fan-holdet AFC Wimbledon er om muligt endnu mere cool. Og meget hipsteregnet.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED