Osimhen fik nok: Tog over fra agenten
Victor Osimhen skiftede for nylig Napoli ud med en tilværelse hos Galatasaray.
I det tyrkiske skal han dog – efter planen – kun være på midlertidig basis, men allerede til januar kan han skifte.
Læs også: Van Dijk til Real Madrid?
Skiftet til Galatasaray kom tilsyneladende i stand uden agenten Roberto Calendas medvirken, skriver den italienske avis Il Mattino ifølge Tuttomercatoweb.
Nigerianeren havde ikke heldet med at sikre sig et skifte til enten Chelsea eller Al-Ahli, og det førte angiveligt til den noget så voldsomme beslutning, at han er holdt op med at stole på folk omkring ham.
I stedet var det mægleren George Gardi, der stod for skiftet til den tyrkiske storklub.
En masse af papirarbejdet blev dog ordnet af spilleren selv, skriver førnævnte avis.
Gardi har en tæt forbindelse til tyrkiske klubber og stod også bag at få Dries Mertens til Tyrkiet i sin tid.
Som følge af skandalen, ligger det i kortene, at Osimhen nu ophæver samarbejdet med Calenda som agent.
Osimhen skiftede til Napoli fra Lille i sommeren 2020. Det blev til 65 mål i 108 Serie A-kampe for napolitanerne.
Læs også: Fire på listen: De kan blive månedens manager
Nu synes det uvist, om han igen kommer til at spille en kamp for Il Partenopei, da Big Six-klub fra Premier League er ude efter ham.



















