Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Optakt: Everton - Chelsea

09.09.2015 Kl. 22:30
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kampinfo

Spillested: Goodison Park

Kampstart: Lørdag kl. 13:45

TV: 6-eren og TV3+
 
Everton og Chelsea slukker endelig vores Premier League-tørst! De to mandskaber åbner femte runde af Premier League i denne anden uge af september måned, der som vanen tro falder på et tørt sted efter landsholdspausen.
 
Værterne fra Everton har fået en jævn start på sæsonen med fem point på kontoen indtil nu. Det blev til uafgjort i premieren mod Watford og siden da er det, blandt andet, blevet til et nederlag til Manchester City, der jo som bekendt slår de fleste hold for tiden. Senest spillede Roberto Martinez' tropper 0-0 hos Tottenham – en svær kamp, vis resulat gjorde, at man kunne gå rimeligt tilfreds på landsholdspause på Goodison Park. 

Anderledes skidt ser det ud for gæsterne fra Chelsea. José Mourinho og co. har godt nok kun et enkelt point mindre end Everton, men det siger ikke meget om skuffelsen, der hersker på Stamford Bridge. Fire point for fire kampe er intet mindre en skandaløst for mestrene, der allerede er otte point bag førerholdet fra Manchester City.

Man troede måske, at Chelsea var kommet på ret køl, da man slog West Bromwich med 2-3 på The Hawthorns. I forrige weekend fik vi dog bekræftet, at det ikke var tilfældet – her tabte The Blues med 1-2 til Crystal Palace på hjemmebane. Mourinho tangerer dermed sin dårligste sæsonstart nogensinde i ligasammenhæng og der skal absolut point på kontoen i lørdagens kamp.

Skader og karantæner

Everton: Bryan Oviedo (Knæskade – Tvivlsom), Tom Cleverley (Ankelskade), Brendon Galloway (Knæskade – Tvivlsom), Leighton Baines (Ankelskade), Tony Hibbert (Knæskade), Darren Gibson (Ankelskade), Steven Pienaar (Forstrækning)

Chelsea: Oscar (Muskelskade – Tvivlsom)

Forventede startopstillinger

Everton (4-2-3-1): Howard, Coleman, Stones, Jagielka, Oviedo, McCarthy, Barry, Mirallas, Barkley, Koné, Lukaku.

Chelsea (4-2-3-1): Courtois, Azpilicueta, Cahill, Terry, Rahman, Fabregas, Matic, Pedro, Willian, Hazard, Costa.

Vores dom: Det bliver uden tvivl en tæt kamp. Vi er ikke overbeviste om, at Chelsea er hvor de skal være endnu. Vi går med et underholdende resultat – 2-2! 
Annonce