Opdatering på skadet Chelsea-trio
Chelsea-topscoreren, Diego Costa, kan vende tilbage fra sin skade i lørdagens kamp mod QPR. Den spanske angriber har ikke været i aktion, siden han vendte skadet tilbage fra landsholdstjeneste, hvor han havde problemer med haserne, som har voldt ham problemer det seneste stykke tid. Den spanske landsholdslæge meddelte dog tidligere på ugen, at han døjede med en mindre lyskeskade.
Mens Costa er tæt på comeback, kan det samme ikke siges om Loic Remy, som blev hentet til Chelsea i sommers fra QPR. Franskmanden blev skadet i lysken, da han scorede åbningsmålet mod Maribor i sidste uge. Det forventes, at Remy er ude i yderligere tre uger.
Ligesom det var tilfældet med Costa, er chancer gode for Ramires. Den brasilianske var klarmeldt til weekendens opgør mod Manchester United, og nu skulle han være helt klar til at vende tilbage i mod QPR.