Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Opbakning til udelukket Hazard

08.11.2013 Kl. 10:17
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det belgiske supertalent Eden Hazard var helt ude af truppen i midtugens Champions League-opgør, men holdkammeraterne ser gerne, at han vender tilbage til kampen på lørdag. 

Jose Mourinho ville ikke uddybe, hvorfor Eden Hazard ikke var i truppen efter deres 3-0 sejr over Schalke i midtugen. Alligevel er det kommet frem, at det skyldtes mangel på disciplin fra den 22-årige belgier, der ikke mødte op til træningen mandag grundet trafikale problemer mellem Lille og London.

Holdkammeraterne Ivanovic og Cahil ser dog gerne, at Hazard vender tilbage til truppen, inden lørdagens Premier League-kamp mod West Bromwich:

– Det er vigtigt for holdet, men også at Eden accepterer det her som disciplin, og så vil han være med til næste kamp, udtaler Ivanovic ifølge Sky Sports, som efterfølgende forklarer, hvorfor det er vigtigt, at man har en vis disciplin på holdet.

– Det viser, at vi er seriøse, og at vi alle er sammen – og jeg tror ikke, at han har et problem med det, siger Ivanovic, som bakkes op af holdkammerat Cahill:

– De har haft deres en-til-en snak (Mourinho og Hazard, red.), og situationen er klaret. Manageren tager beslutningerne, og han behøves ikke at forklare hver enkelt af dem.

Om Eden Hazard er tilbage i truppen, kan man se imorgen, når Chelsea hjemme tager imod West Bromwich klokken 16.00.

Annonce