'Oopspina': Engelske aviser reagerer på dårlig engelsk CL-aften
Fem nederlag i seks kampe. Det er totalen i skrivende stund for de engelske klubbers færd i Champions League i denne sæson. Blot Chelsea har vundet, hjemme på Stamford Bridge over Maccabi Tel Aviv.
I aften løb the Blues dog ind i et nederlag, på Estádio do Dragão til FC Porto, der sendte José Mourinhos mandskab hjem til London med et 2-1-nederlag i bagagen. Apropos London. Her gik det ikke just positivt for Arsenal, der hjemme på Emirates Stadium tabte til 3-2 til upåagtede Olympiakos.
Onsdag aften skal de to andre Premier League-mandskaber Manchester City og Manchester United i aktion mod, begge mod tyske modstandere. De møder henholdsvis Borussia Mönchengladbach og Wolfsburg, og er man tilhænger af engelsk fodbold er det nok en god idé at holde med de to mandskaber. Hvorfor kan du blandt andet læse lige her!
Her følger de engelske avisers reaktioner på tirsdag aftens skuffende Chelsea- og Arsenal-resultater:
Daily Express: Greeced fingers – Ospina calamity drops Gunners right in it: 
The Sun: Euro trash – Gunners left humiliated in Greek tragedy – Mour misery for Jose as Blues crash: 
Telegraph: Capital punishment – Arsenal shocked by Greeks – Chelsea crash at Porto:

The Guardian: Fall guy – Ospina leaves Arsenal facing exit:

Daily Star: In a flap – Gunners and Blues blow it in Europe:

Metro: Faulty Powers – Arsenal and Chelsea beaten as Premier League-giants stumble:

Mirror: Oopspina – Keeper's blunder leaves Gunners rock bottom: 