Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:04:2020 08:45
Onsdagens transferrygter: Newcastle vil have klassemanager og stjerneangriber

Der er lagt store planer i Newcastle forud for klubbens sandsynlige overtagelse af rigmænd fra Saudi Arabien.


I forsøget på at styrke det centrale forsvar er Manchester City interesseret i Brightons 22-årige englænder, Ben White, som i denne sæson har imponeret stort for Leeds i the Championship – The Athletic

Tottenham har lagt store planer for det kommende transfervindue, og José Mourinho vil forsøge at forstærke både det centrale forsvar og angrebet. Klubben har udset sig Issa Diop i West Ham til midterforsvaret, mens Wolves-stjernen Raul Jiménez skal tage kampen op med Harry Kane. I alt kan duoen koste op mod 817 millioner kroner – Football365

Det kan vise sig svært for Manchester City at få fingrene i Fabian Ruiz, for Real Madrid er nu klar til at tilbyde Luka Jovic til Napoli i et forsøg på at bringe prisen ned på den 24-årige midtbanespiller – Daily Mail

Bayern München vil afvise at hente Philippe Coutinho til klubben på en permanent aftale, og i stedet er brasilianeren ved at nærme sig et skifte til Chelsea. London-klubben vil dog forsøge at forhandle Barcelonas håb om at få 667 millioner kroner et stykke ned – Sport

Crystal Palace er blandt de klubber, der holder øje med Reece Oxford, som forventes at forlade Augsburg i løbet af sommeren. Den 21-årige englænder skrev ellers under på en fireårig kontrakt med Bundesliga-klubben sidste sommer, men han har kun fået to startpladser i ligaen denne sæson – the Mirror

Newcastles mulige nye ejere har store planer, og klubben vil forsøge at lokke enten Massimiliano Allegri eller Mauricio Pochettino til klubben for at tage over for Steve Bruce, som ellers har gjort det ganske udmærket – ESPN

Ydermere siges det, at der er en plan om at hente Edinson Cavani til Newcastle i det kommende transfervindue. Angriberen står uden kontrakt efter denne sæson, og han er angiveligt klubbens primære transfermål - ESPN


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED