Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
07:04:2021 14:35
OFFICIELT: Zidane skriver under med Manchester United

Zidane Iqbal har skrevet under på sin første professionelle kontrakt med Manchester United. Det har klubben annonceret denne onsdag.


Det er ikke den Zidane, og der er umiddelbart heller ikke nogen familierelation, men Zidane Iqbal kan måske blive den næste store playmaker til at gå i den franske legendes fodspor.

Onsdag har Manchester United i hvert fald vurderet, at den engelsk-irakiske teenager er værd at satse på i fremtiden, for 17-årige Iqbal har skrevet under på sin første professionelle kontrakt med klubben.

Den offensive playmaker har været skadesramt siden december og har derfor kun spillet ni kampe i denne sæson, men han anses for at være et af de største talenter i De Røde Djævles akademi og vil snart blive forfremmet til klubbens reserver, skriver Manchester Evening News.

Manchester United har i øjeblikket travlt med at få forlænget med klubbens største talenter. Teden Mengi, Shola Shoretire, Hannibal Mejbri og Anthony Elanga er blot nogle af de lovende spillere, som har sat sin underskrift på nye aftaler med klubben siden årsskiftet.

Charlie Savage, der er søn af Robbie Savage, har også skrevet under på sin første professionelle kontrakt med United denne onsdag.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED