Officielt: Thomas Frank handler i Liverpool
Thomas Frank og Brentford har tirsdag eftermiddag fået tilgang af Caoimhin Kelleher, der skifter til klubben fra Liverpool.
Det bekræfter Liverpool på det sociale medie X.
Brentford bekræfter, at den irske målmand har fået kontrakt med klubben frem til sommeren 2031, så der er tale om et køb, der kan give god gavn i mange år frem.
På rygtebasis er en pris på 159 millioner kroner blevet nævnt.
Kelleher har længe været anerkendt som en af Premier Leagues mest talentfulde reservemålmænd.
Han har i flere sæsoner ageret som Alisson Beckers stedfortræder i Liverpool og har imponeret stort i sine begrænsede optrædener, særligt i de hjemlige pokalturneringer.
Hans strålende præstationer i Carabao Cuppen, herunder en kampafgørende indsats i straffesparkskonkurrencen i finalen mod Chelsea i 2022, cementerede hans ry som en pålidelig og rolig målmand.
På trods af hans åbenlyse kvalitet har mulighederne på Anfield været få.
Med Alisson solidt etableret som klubbens ubestridte nummer 1, har Kelleher kun fået 47 optrædener på førsteholdet i alle turneringer, siden han debuterede i 2019.
Rollen som reservemålmand ser dog ud til at slutte nu for Kelleher, idet Thomas Frank og Brentford tidligere på dagen solgte målmand Mark Flekken til Bayer Leverkusen.
Samtidig forlyder det, at en anden stjerne forlader Liverpool.
















