AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:05:2019 17:33
Officielt: Potter skal være ny Brighton-manager

Brighton har på et pressemøde mandag præsenteret Graham Potter som klubbens nye manager.


Brighton valgte efter sæsonens sidste kamp mod Manchester City at fyre manager Chris Hughton, men allerede nu er afløseren fundet.

På et pressemøde tidligt mandag aften har klubben således præsenteret Graham Potter som klubbens nye manager.

Potter har i denne sæson været manager for Swansea, som han førte til en 10. plads i Championship. Waliserne sluttede ni point udenfor playoff-pladserne.

Fra 2010 til 2018 var Potter desuden manager for svenske Östersunds, som i 2017/18-sæsonen formåede at spille sig i Europa Leagues 1/16-finaler under Potters ledelse ved blandt andet at slå Galatasaray og PAOK ud i kvalifikationen til gruppespillet.

Potter har fået en fireårig kontrakt hos The Seagulls.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED