Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:01:2021 15:09
OFFICIELT: Mesut Özil er færdig i Arsenal

Arsenal har netop meddelt, at Mesut Özil skifter til Fenerbahce.


Efter otte sæsoner i Arsenal er Mesut Özil nu færdig i London-klubben.

På klubbens hjemmeside bekræfter Arsenal, at den tyske midtbanespiller skifter til Fenerbahce på en permanent aftale.

- Jeg vil gerne takke klubben for denne fantastiske rejse over de sidste 7,5 år. Den støtte, som jeg har fået fra holdet og fansene gennem min tid i klubben, har været helt utrolig, og det vil jeg altid være taknemmelig for, siger Mesut Özil til klubbens hjemmeside.

I sine 254 kampe for Arsenal blev det til 44 mål og 77 assists for The Gunners.

FØLG MED I VORES TRANSFER LIVE HER!


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED