AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
31:07:2020 10:14
OFFICIELT: Liverpool får ny direktør

Peter Moore stopper som direktør for Liverpool, og han erstattes af en person fra egne rækker.


Liverpools skal have en ny administrerende direktør snart.

Således stopper Peter Moore ved udgangen af august efter tre år i rollen. I stedet overtager Billy Hogan rollen som administrerende direktør. Det meddeler Liverpool på sin hjemmeside.

- Vi vil gerne takke Peter for sit bidrag i forhold til at skubbe klubben fremad over de seneste tre sæsoner. Han har styrket klubbens forretninger via sit lederskab, og vi er taknemmelige for hans passion, dedikation og støtte, siger Fenway Sports Group.

Peter Moore vender nu tilbage til USA med sin familie.

I stedet er det altså Billy Hogan, der nu skal stå i spidsen for Liverpool. Han kommer fra en rolle som klubbens kommercielle direktør.

- Jeg har været privilegeret over at arbejde i klubben gennem mere end otte år, og det er virkelig en ære at overtage rollen som administrerende direktør og fortsætte det store arbejder, der er lavet i hele organisationen, siger Hogan.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED