AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:09:2022 11:41
OFFICIELT: Hammers-legende bliver ny sportsdirektør

Mark Noble er blevet ansat som sportsdirektør.


Efter 550 kampe for West Ham valgte 35-årige Mark Noble at indstille fodboldkarrieren efter den forgangne sæson.

Men eventyret for The Hammers fortsætter.

I dag har klubben bekræftet, at Mark Noble bliver ansat som klubbens nye sportsdirektør.

Han vil tiltræde sin nye rolle i starten af 2023, hvor han vil være i tæt samarbejde med David Moyes og klubbens direktører, når det kommer til rekruttering af nye spillere. 

- Jeg er virkelig glad for at komme tilbage og kan ikke vente med at komme i gang. Jeg vil gerne takke klubben for at give mig denne mulighed. Det er en stor ære at påtage mig denne rolle i West Ham, siger Mark Noble.

- De seneste to år har jeg haft mulighed for at uddanne mig og få en bedre viden omkring det arbejde, der foregår bag kulisserne. Jeg ser denne rolle for at være en mulighed for at udvikle mig personligt og professionelt.

Mark Noble har denne sommer været en tur i USA, hvor han har gennemført et kurset 'Entertainment, Media and Sports Business Leadship' på Haward Businees School.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE