Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Officielt: Francis Coquelin skifter til Valencia

11.01.2018 Kl. 15:19
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsene Wenger kunne i går bekræfte, at Francis Coquelin ville skifte til Valencia, og nu er handlen helt på plads. 

The Gunners bekræfter på deres hjemmeside, at midtbanespilleren forlader klubben efter ni et halvt år for at søge lykken i spanske Valencia. 

Her har han skrevet under på en fire et halvt år lang aftale med spanierne, der angiveligt betaler i omegnen af 100 mio. danske kroner for ham. 

Coquelin kom til Arsenal i sommeren 2008 fra franske Laval, og han har siden da været meget inde og ude af holdet. I denne sæson har han dog ikke haft udsigt til meget spilletid, og han forlader nu London-klubben. 

På Arsenals hjemmeside takker man Coquelin for hans tid i klubben og ønsker ham held og lykke i fremtiden. 

Annonce