Officielt: Endnu en Big Six-klub afviser Super League
Premier League-klubberne har på det sidste stået i kø for at afvise at være med i Super League-projektet.
Størstedelen af Big Six-klubberne i Premier League, der i foråret 2021 ellers meldte deres støtte til projektet – og sidenhen også måtte trække i land igen – har tilkendegivet, at de ikke kommer til at være med i en europæisk superliga.
Men ifølge Daily Mail, har der, indtil nu, været to klubber fra Big Six, som ikke offentligt har tilkendegivet, at de ikke får noget at gøre med Super League.
Det drejede sig om Arsenal og Liverpool.
Førstnævnte har dog nu meldt ud, at man ikke vil have noget med det elitære projekt at gøre.
– Vores position vedrørende European Super League har ikke ændret sig. Vi vil fortsætte med at spille i UEFA’s turneringer og fortsætte med at arbejde sammen med andre europæiske klubber og det europæiske klubforbund (ECA), skriver Arsenal i en kortfattet meddelelse på sin hjemmeside.
Selvom Liverpool ikke officielt har tilkendegivet klubbens holdning, er der ikke nogen tvivl om, hvad The Reds mener om sagen.
Ifølge The Athletic-journalist James Pearce stemmer klubben nemlig i sammen med resten af Big Six.
Real Madrid og FC Barcelona er, officielt set, de eneste to klubber, der offentligt har meldt ud, at de er bag Super League.
Flere klubber viser dog interesse for projektet. Heriblandt to franske og en enkelt italiensk.
To danske klubber er desuden blevet spurgt, om de vil være med i Super League. Læs mere her.