AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonStoke CitySwansea CityTottenham HotspurWatford FCWest Bromwich AlbionWest Ham United
11:01:2017 17:15
Officielt: Claude Makelélé bliver assistent i Premier League

Swansea har netop annonceret, at Claude Makelélé er blevet en del af klubbens trænerstab.


Swansea annoncerede tidligere på måneden ansættelsen af den tidligere Real Madrid-assistent Paul Clement som klubbens nye cheftræner oven på fyringen af amerikanske Bob Bradley. 

Clement har nu brugt sit glimrende netværk fra sin fortid som blandt andet assistent hos Chelsea, PSG og Bayern München og har nu ansat den tidligere Chelsea-spiller Claude Makelélé som hans assistenttræner.

De to har blandt andet arbejdet sammen hos Chelsea og Paris Saint-Germain.

Makelélés første optræden som assistenttræner for Swansea bliver på lørdag, når han er med på sidelinjen til Swanseas Premier League-kamp mod Arsenal. 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED