Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Officielt: Chelsea forlænger med englænder

Af Morten Bruun Jørgensen
02.04.2024 Kl. 22:04

I de seneste måneder har Alfie Gilchrist fået en række kampe for Chelseas førstehold, og han belønnes nu med en ny kontrakt.

På sin hjemmeside har Chelsea således annonceret, at den unge forsvarsspiller har skrevet under på en ny kontrakt. Den løber frem til sommeren 2026, og den indeholder en option på yderligere et år.

– Det er en kæmpe milepæl for mig at skrive under på denne kontrakt med Chelsea for mig og min familie. Der var ingen betænkningstid, og hver gang jeg har skrevet under på en kontrakt her, har det føltes bedre og bedre. Men nu vil jeg fortsætte og blive bedre, siger Gilchrist. 

Han er kommet op gennem Chelseas akademi, og indtil videre er han noteret for 12 førsteholdskampe. 

Derfor glæder det også klubbens to sportsdirektører, at kontrakten nu er blevet forlænget. 

– Vi er glade for at give Alfie en ny kontrakt hos Chelsea. Det har været en fornøjelse at se ham fortsætte sin udvikling i klubben ved at slå igennem på førsteholdet denne sæson. Vi ser frem til, at han udvikler sig yderligere i de kommende år, siger Laurence Stewart og Paul Winstanley. 

Det var allerede som U11-spiller, at Gilchrist blev en del af Chelsea. Tidligere har han også været klubbens U18-anfører. 

Medie: Chelsea-stjerne står til kæmpekontrakt

Annonce