AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
02:12:2022 11:15
OFFICIELT: Anderlecht snupper Brentfords danske assistenttræner

Det bekræfter den hollandske klub tidlig fredag.


I går - torsdag - kunne The Athletic melde, at Brian Riemer skifte til Anderlecht som cheftræner for den belgiske klub.

Nu er den officiel.

44-årige Riemer var i mange år en vigtig del af F.C. København, inden han i oktober 2018 blev assistenttræner i Brentford, hvor han egentlig havde kontrakt frem til sommeren 2025.

Her har siden været en succes som Thomas Franks assistent for The Bees.

Thomas Frank siger til klubbens hjemmeside:

- Jeg er meget ked af, at Brian(Riemer,red.) forlader os, men samtidig er jeg meget glad på hans vegne for, at han har fået en velfortjent mulighed for at blive cheftræner i en topklub med en fantastisk historie i Belgien og i hele Europa, siger han til klubbens hjemmeside. 

- Ambitionen om at blive cheftræner er vokset i Brian de seneste år, men han var ekstremt glad i Brentford og for at være en del af et spændende projekt her. Han ville ikke have forladt os for et hvilket som helst job, og jeg ønsker ham alt muligt held og lykke og succes.

- Jeg er ked af at se ham gå, for han er en god ven og har været en stor del af den succes, vi har opnået i Brentford i de sidste fire år, men når nogen forlader os, betyder det, at en ny dynamik begynder, slutter Brentford-manageren. 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE