Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Nye TV-pakker: Flere milliarder er på vej til PL-klubberne

18.10.2023 Kl. 18:45
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I løbet af det seneste årti er der kommet rigtig mange penge i Premier League, og det skyldes primært de enorme aftaler, der er blevet lavet for tv-rettighederne for Premier League.

I øjeblikket tjener Premier League angiveligt i omegnen af 30 milliarder kroner pr. sæson på alle TV-rettigheder – både de britiske og udenlandske. 

 

Premier League har i dag annonceret nye TV-pakker, der vil træde i kraft fra 2025/26-sæsonen, og inden længe skal udbydere byde på at få fat i de eftertragtede Premier League-rettigheder.

I England vil flere kampe blive vist live, og det vil kun betyde, at Premier League og klubberne vil komme til at tjene endnu flere penge i fremtiden.

Ifølge journalisten Nick Harris regner Premier League med at kunne tjene mere end 35 milliarder kroner pr. sæson, når de nye TV-pakker bliver solgt. 

Det forventes, at flere TV-giganter vil byde på Premier League-rettighederne.

Det gælder blandt andet Sky Sports, TNT Sports, Amazon og DAZN.


TOPHISTORIER LIGE NU

 

Annonce