AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:07:2019 22:28
Ny Villa-stopper: Det hele gik meget hurtigt

Björn Engels er ny spiller i Aston Villa, og han glæder sig til at spille Premier League.


Aston Villa kunne mandag offentliggøre, at belgiske Björn Engels bliver klubbens ottende indkøb efter oprykningen til Premier League.

Den 24-årige forsvarsspiller skifter til klubben fra franske Stade Reims, og han forklarer nu, at de sidste 48 timer har været nogle hektiske af slagsen.

- Jeg er meget spændt og rigtig glad for at være her. Det har altid været en drøm for mig at spille i Premier League, og jeg er meget spændt på at komme i gang, indleder han over for klubbens hjemmeside og uddyber om timerne op til skiftet:

- Det hele gik meget hurtigt. Jeg fløj fra Frankrig til Minnesota (hvor Aston Villa er på træningslejr), så alt gik meget hurtigt, men jeg er rigtig glad for at være her.

Engels beskriver sig desuden som en boldspillende forsvarsspiller og bekræfter, at han for tre år siden var tæt på at skifte til Premier League.

- Jeg vil gerne spille bolden op nede bagfra. Jeg er god i duellerne, jeg kan godt lide at spille fodbold, og så kan jeg være farlig på dødbolde.

- Jeg har fulgt ligaen tæt, og jeg synes, at det er den bedste liga i verden, så jeg forventer mig meget af den. Man kan ikke rigtigt sammenligne det med Belgien eller Grækenland, fordi niveauet er meget højere. Jeg var tæt på at skifte til Premier League for tre år siden, så jeg har altid været tæt på England, og nu er jeg glad for at komme til Aston Villa, som er en stor klub.

24-årige Engels har været forbi Club Brügge, Olympiakos og Stade Reims i sin karriere, som også har budt på flere kampe for diverse belgiske ungdomslandshold.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED