Ny United-trøje vækker opsigt
Manchester United har præsenteret en ny trøje forud for starten på den kommende sæson, og den vækker opsigt.
Det er en ny tredjetrøje, som Manchester United har lanceret tirsdag formiddag, og den vækker minder om 90’erne.
Måske er der nogen, der kan huske, hvordan klubbens udebanetrøje så ud fra 1993 til 1995 – her er der lavet en ganske præcis efterligning.
Trøjen har fået en meget positiv modtagelse hos klubbens fans.
– Sig Kung Fu og Eric Cantona uden at sige Kung Fu og Cantona. Adidas har gang i nogle fede trøjer med deres Originals-linje, skriver Dennis Bjerre.
– Det er virkelig fedt. Den sætning, der virkelig fik mig i stødet var ”angreb er intet uden defensiven”, og så blev Irwins trøje vist. Det var kunst, skriver en bruger på det sociale medie X.
– Jeg ved ikke, hvornår Uniteds tredjetrøje senest har set så godt ud, og videoen er fed, skriver en anden.
Se billederne af den nye tredjetrøje herunder.


Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.
Her er alle sommerens transfers i Premier League.


















