Ny Tottenham-signing kan ikke bruges
Mandag aften konkluderes første runde i den nye Premier League-sæson, når Tottenham og Leicester støder hovederne sammen på King Power Stadium i Leicester.
Gennem transfervinduet denne sommer har begge klubber handlet en del ind, men det er ikke alle, der vil komme i aktion mandag aften.
Læs også: Et minuts stilhed før aftenens kamp
Således vil to spillere ikke være i stand til at spille i kampen, da de ikke kan registreres, skriver Dan Kilpatrick, som er journalist på London Evening Standard.
Det drejer sig om Leicesters nye signing Oliver Skipp, der er kommet til fra netop Tottenham, samt Tottenhams nye signing Wilson Odobert.
Hvad angår Odobert, så venter han stadig på sin arbejdstilladelse til at være i stand til at deltage i kampen, hedder det sig.
Tottenham håber dog, at man har franskmanden, der er hentet i Burnley for nylig, klar til kampen mod Everton, der venter i næste uge.
Foruden Odobert, har Spurs desuden også hentet Dominic Solanke, Archie Gray, Lucas Bergvall og Min-hyeok Yang denne sommer.
Klubben ønsker at forbedre seneste sæsons femteplads i Premier League, og det er en mission, der kan kickstartes i kampen mod oprykkerne fra Leicester i første runde.
Læs også: 175 millioner: Tottenham og Leicester er enige
Kampen mellem Leicester og Tottenham begynder mandag klokken 21 og vil kunne ses på TV3+ og Viaplay.



















