Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ny struktur i Champions League: Top fire i PL går direkte i gruppespillet

Af Jeppe Augustsen
27.02.2018 Kl. 12:32
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

UEFA har i dag annonceret en ny struktur for Champions League, som træder i kraft næste sæson, og det får afgørende betydning for de engelske klubber.

Det er nemlig blevet indført, at de øverste fire hold i Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A er garanteret en plads i gruppespillet. Før skulle fjerdepladsen i Premier League spille en kvalfikationskamp for at sikre sig en plads i gruppespillet.

I de europæiske ligaer vil der automatisk være 26 hold, der kvalificerer sig til Champions League:

– Champions League-vinderne
– Europa League-vinderne
– Top fire i Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A 
– Top to fra Ligue 1 og Premier League (Rusland)
– Mestrene i Primeira Liga (Portugal), Jupiler League (Belgien), Super Lig (Tyrkiet) og Premier League (Ukraine)

Det er dog ikke længere muligt at have fem klubber fra samme liga repræsenteret i Champions League. Skulle en Premier League-klub, som ender uden for top fire i den hjemlige liga, eksempelvis vinde Champions League, så vil fjerdepladsen i Premier League i stedet kvalificere sig til Europa League. 

Femte- og sjettepladsen i Premier League vil automatisk få en plads i Europa League-gruppespillet. 

De fleste Champions League-kampe bliver fløjtet i gang klokken 20.45, men der kommer også nye tidspunkter. De vil enten blive spillet klokken 18.55 eller 21.00. 

Annonce