Ny rekord: Så meget har PL-klubberne betalt til agenter denne sæson | PLBOLD.DK
AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
03:04:2023 12:47
Ny rekord: Så meget har PL-klubberne betalt til agenter denne sæson

Premier League-klubberne har betalt et højere beløb end nogensinde før til agenterne.


Som verdens førende fodboldagenter mangler der næppe penge på bankkontoen, for når man arbejder med klubber i Premier League, bliver man godt betalt.

Det viser tal, som det engelske fodboldforbund har offentliggjort. 

Her er der blevet lavet et overblik over de beløb, som Premier League-klubberne har betalt til agenterne i sommerens og vinterens transfervindue, og der er blevet slået ny rekord.

I alt har agenterne fået 2,7 milliarder kroner i honorarer, og Manchester City er den klub, der har betalt mest.

LÆS OGSÅ: PL-giganter lurer: Barcelona sætter prisskilt på ung komet

LÆS OGSÅ: Erik ten Hag er helt solgt - han er drømmeangriberen til sommer

The Citizens har betalt 437 millioner kroner til agenter i denne sæson, og det skyldes formentlig især købet af Erling Haaland, hvor nordmandens repræsentanter har taget sig godt betalt.

Dernæst følger ikke overraskende Chelsea, der med afstand er den klub, der har brugt flest penge på nye spillere, og i alt er der blevet betalt 366 millioner kroner til diverse agenter for deres arbejde.

I den anden ende af tabellen er det måske lidt overraskende Nottingham Forest, der har brugt færrest penge på agenter, selvom klubben med afstand har hentet flest nye spillere denne sæson.

Oprykkerklubben har kun betalt 37 millioner kroner til agenter. Se listen nedenfor:

20. Nottingham Forest - £4,3 millioner

19. Bournemouth - £5 millioner

18. Brentford - £5,5 millioner

17. Wolverhampton - £6,1 millioner

16. Southampton - £6,3 millioner

15. Brighton - £8,5 millioner

14. Fulham - £8,7 millioner

13. Crystal Palace - £9,7 millioner

12. Leicester - £10,2 millioner

11. Newcastle - £10,7 millioner

10. West Ham - £12 millioner

9. Everton - £13,5 millioner

8. Leeds - £15,3 millioner

7. Aston Villa - £15,6 millioner

6. Tottenham - £16,1 millioner

5. Arsenal - £16,7 millioner

4. Manchester United - £24,7 millioner

3. Liverpool - £33,6 millioner

2. Chelsea - £43,1 millioner

1. Manchester City - £51,5 millioner


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE