Ny Napoli-spiller mødtes med Klopp: Fik eventyrligt tilbud
Piotr Zielinski var længe på blokken i Liverpool, men polakken endte denne sommer med at skifte Udinese ud med Napoli.
Zielinski fortæller, at Jürgen Klopp ville have ham, hvilket gav ham hovedbrud i januar.
– Der var dage, hvor jeg gik derhjemme og kiggede på min telefon og ikke vidste, hvad jeg skulle gøre, fortæller Zielinski til polske Przeglad Sportowy.
– Alle sagde: "Godt tilbud, Klopp vil have dig. Det er et eventyr, når du kigger på økonomien i det." Alt var godt, men jeg var ikke overbevist.
– Jeg kørte i min bil og sagde til min kæreste: "Nej, rødt lys. Jeg skifter ikke. Jeg havde det godt i Empoli (hvor han var udlejet til fra Udinese, red.), og jeg ville ikke forlade gutterne, når vi kæmpede om de europæiske pladser.
– Mit hoved var ét stort rod. Liverpool kom endelig på et fly, og jeg mødtes med Jürgen Klopp. Han sagde, at han ville have mig på holdet. Jeg så en anden verden, og da jeg kom tilbage, var mit hoved et endnu større rod.
Ifølge Liverpool Echo vendte Liverpool forgæves tilbage med et £11.75m-bud på polakken denne sommer. Napoli endte med at få ham for £13m i konkurrence med AC Milan.
– Jeg ved, at Liverpool meget gerne ville have mig, og jeg ved, at de ville genoptage forhandlingerne med dem, som jeg fik lovet i januar. De endte med ikke at blive enige med Udinese, slutter Zielinski.
Undervejs i forhandlingerne blev Zielinski endda fotograferet i en Liverpool-trøje med sit eget navn på.