Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Newcastle ude efter Schalke-spiller

03.06.2015 Kl. 09:52
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Newcastle sikrede sig med nød og næppe endnu engang en sæson i Premier League efter de vandt 2-0 i årets sidste kamp. Mike Ashley har lovet, at der kommer andre boller på suppen på St. James Park, og derfor vil Newcastle hente nye spillere ind.

En af dem kan være den camerounesiske midtstopper, Matip, fra Schalke 04. Matip har ét enkelt år tilbage af sin kontrakt i det tyske, og han kunne meget vel være interesseret i en ny udfordring i karrieren.

Newcastle lukkede andenflest mål ind i den netop overståede sæson, da bolden måtte hentes ud af eget net hele 63 gange. Joel Matip skulle ankomme til klubben for at styrke den vaklende defensiv, der centralt netop nu kun tæller Williamson, Coloccini og og Steven Taylor.

Trods sin unge alder har Joel Matip massiv erfaring efter flere sæsoner i det tyske, hvor det har budt på Champions League.  Matip har tilmed spillet over 200 kampe for Schalke og scoret 19 gange. 

Annonce