Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Newcastle mister nøglespiller i topkampe

06.02.2014 Kl. 16:26
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Newcastle er ganske vidst ikke et tophold i skrivende stund, men i de kommende uger venter der absolut topkampe, når The Magpies møder Spurs og Chelsea – kampe som bliver uden en af holdets største profiler.

Det er den ivorianske Chrick Tiote, som må sidde ude de næste par kampe, efter han tidligere på ugen fik en fibersprænging.

Tiote har nu være igennem skanninger, der viser, at han ikke er med, når Newcastle i de kommende kampe møder Chelsea og Tottenham i Premier League.

Det tidligste Tiote kan være tilbage, hvis hans genoptræning går efter planen, er den 23 februar, når man møder Aston Villa.

Det er et stort slag for Newcastle at miste Tiote, som har spillet som holdets kaptajn i store dele af denne sæson, hvor midtbaneslideren har spillet samtlige 24 kampe for holdet.

 

Annonce