Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Neville: Nød at træne Wilshere

04.12.2015 Kl. 15:51
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Gary Neville blev i onsdags præsenteret som ny manager i Valencia CF, og en yngre engelsk knægt fik på vegne af Daily Mirror lov til at spørge den tidligere Manchester United-spiller om nogle ting.

Et af spørgsmålene lød: "Hvilken spiller har du nydt mest at træne?" Til dette svarede den nyudpegede manager således:

– Jeg har været træner i England i omkring tre-og-et-halvt år. Jeg har nydt at træne mange spillere, men hvis jeg skulle vælge en, det er meget svært, er den spiller, der har været bedst at træne nok Jack Wilshere.

Den nu tidligere Sky Sports-ekspert fortæller i interviewet også, at han har lært meget af Sir Alex Ferguson som manager. Han vil blandt tage med sig, at man aldrig skal stille sig tilfreds.

Neville arbejdede ligeledes som assistent manager på det engelske landshold inden ansættelsen i Valencia.

Annonce