Neville-kritik af Martial: Han har slet ikke været god nok
Anthony Martial blev den dyreste teenager nogensinde, da Manchester United forrige sommer hentede den franske kantspiller hos AS Monaco for omkring £55 millioner.
Martial fik en fremragende start på opholdet i Manchester, men formen har været nedadgående de seneste måneder – og Gary Neville er slet ikke tilfreds.
– Der er et eller andet galt. De købte en spiller for 18 måneder siden for £55 millioner, og for at være ærlig har han ikke præsteret de sidste seks, syv, otte måneder, udtaler Neville til Sky Sports og fortsætter:
– Mourinho har sagt, at han har trænet godt de sidste par uger, men nu skal han også præstere på banen, for med en pris på £55 millioner og det pres, der følger med i den her klub, har han skuffet og skal begynde at levere.
– Nogle af hans præstationer har slet ikke været gode nok. Som jeg kan se det, er hans arbejdsrate heller ikke god nok.
20-årige Martial leverede også en skuffende EM-slutrunde for Frankrig i sommer.