AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLuton TownLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSheffield UnitedTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:08:2022 22:05
Neville i raseri: "Vi har et faldefærdig og råddent stadion"

Gary Neville er igen ud med riven mod klubbens ejere.


Gary Neville har i flere år været yderst kritisk af Manchester United-ejerne, Glazer-familien.

Efter dagens nederlag til Brentford er Sky Sports-kommentatoren igen ude med riven mod ejerne.

Han håber, at de snart begynder at tage affære og tage ansvaret for klubbens fald - og han håber, de vil sælge klubben.

- Spillerne har vist, at de ikke kan håndtere det. De har vist, at de mangler lederskab. Klubben havde brug for et godt transfermarkedet. Når forretningen går dårligt og ikke præsterer, så er det ejerne af den forretning, der skal gøre noget. Det er så simpelt, men det fejler miserabelt, siger Gary Neville til Sky Sports og fortsætter.

- Vi har nu et faldefærdigt og råddent stadion, som nu er i anden rate. Det var det bedste stadion i verden for 20 år siden. 

- Vi har fodboldprojekt, hvor vi ikke aner, hvad vi gør. De har ansat bankmænd til at lede klubben, som ikke træffer fodboldmæssige beslutninger. De har ikke ansat en sportsdirektør. 

- Vi kan se på alle spillerne, men der er mange store ting, som skal ordnes først. De (ejerne, red.) er nødt til at vise sig frem og indse realiteterne. Nu er det tid. De kan ikke fortsætte med at gemme sig i Tampa og tro, at det ikke kommer til at ramme en, lyder det fra Gary Neville.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE