Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Nej tak: Tottenham afviser nyt bud på Harry Kane

10.07.2023 Kl. 09:23
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Bayern München har to gange budt på Harry Kane.

Det seneste bud lød på omkring 610 millioner kroner.

Men heller ikke dét bud bliver accepteret, skriver flere medier nu, herunder Daily Mail og talkSPORT.

I det hele taget er der meget, der tyder på, at Tottenham ikke foreløbigt har tænkt sig at slippe Harry Kane, som ellers har kontraktudløb næste år.
 

Foruden et gigantisk prisskilt på omtrent 850 millioner kroner, har klubben også for nylig tilbudt Kane en forlængelse, der, ifølge The Guardian, væsentligt vil forøge Kanes nuværende løn på 1,7 million kroner om ugen.

Bayern München er – igen – på jagt efter en angriber, der kan erstatte Robert Lewandowski. Den polske angriber skiftede til FC Barcelona i sommeren 2022, men den tyske storklub har ikke fundet den rette afløser.

Sadio Mané blev hentet til klubben fra Liverpool sidste sommer, men senegaleseren har ikke fået vind i sejlene på Thomas Tuchels mandskab.

Bayern slog sidste sæson rekord, da man vandt Bundesligaen for 10. år i træk. Det er der ingen andre klubber i Europas top-fem-ligaer (England, Spanien, Tyskland, Italien og Frankrig), der nogensinde har formået.


TOPHISTORIER LIGE NU

1. Gigantklub byder på Harry Kane

2. Tirsdag eller onsdag: Stor signing på vej til United

3. Her er de 10 mest skuffende signings nogensinde

4. 3,5 milliarder kroner i alt: Disse spillere vil Chelsea sælge

5. Sky: Kylian Mbappé har skrevet under med gigantklub

Annonce