Nej tak til Kina: Willian afviser megakontrakt
Chelsea kan ikke købe spillere på grund af en transferkarantæne, derfor må det siges at være vigtigt, at de beholder nogle af deres nuværende stjerner – heldigvis for Chelsea ser det ud til, at Willian ønsker at blive i London på trods af store økonomiske tilbud.
Willian har nemlig takket nej til et tilbud fra kinesiske Shanghai Greenland Shenhua, hvor han blev tilbudt en kontrakt værd 30 millioner pund.
Kontrakten skulle bestå af en treårig aftale, hvor der var store bonusser udover de 10,8 millioner pund om året i basisløn.
Den 30-årige kantspiller har kun et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Chelsea, og han har tidligere været sat i forbindelse med et skifte til Barcelona og Atletico Madrid, men i øjeblikket virker det mest sandsynlige, at han forlænger sin aftale med Chelsea.
Chelsea kan ikke tåle at miste Willian i deres nuværende situation, hvor deres stjerne Eden Hazard netop er skiftet til Real Madrid, og Callum Hudson-Odoi er ude med en længerevarende skade.
Willian har derfor kun Pedro og Christian Pulisic at kæmpe med om de to kantpositioner i den kommende sæson.