Nasri: Pellegrini minder om Wenger
Samir Nasri nyder livet i Manchester City under Manuel Pellegrini, som tilsyneladende minder ham om Arséne Wenger.
26-årige Samir Nasri har fået kickstartet sin karriere i Manchester City, efter den franske offensivspiller ellers havde en række problemer i fjor.
– Sidste år var en smule svært for mig personligt, pga. de problemer jeg havde under EM samt andre ting, forklarer franskmanden ifølge Sky Sports, inden han uddyber:
– Så jeg fik ryddet mit hoved for tanker denne sommer og kom tilbage med viljen til at få en stor sæson. Men lige nu alt er fint. Jeg er et bedre sted, og det er, hvad jeg ønsker.
Faktisk kan Nasri se ligheder mellem Pellegrini og sin gamle manager i Arsenal, Arséne Wenger, og franskmanden gør meget ud af, at det skal opfattes positivt.
– Han minder mig om Arséne på den måde, han arbejder. Han har den samme fremgangsmåde i den måde, han taler til spillerne og fortæller dem, når tingene er gode, og når de er dårlige, fortæller han og tilføjer:
– Men det er altid konstruktivt, og man ved altid, hvad han kræver af dig, og hvad du kan bibringe holdet.
– Jeg føler, at han har tillid til mig, og at han giver mig ansvar på banen Når man har sådan en manager, ønsker man at tilbagebetale den slags tro, og det er dét, jeg forsøger at gøre, afslutter Samir Nasri.
Nasri har på nuværende tidspunkt medvirket i alle Premier League-kampe for Manchester City i indeværende sæson.