Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Napoli melder ud: Så dyr er Gonzalo Higuain

25.06.2015 Kl. 19:32
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsenal-målet Higuain bliver dermed ikke solgt for mindre end £67, svarende til vanvittige 730 millioner kroner. Napoli har i dag have udsendt beskeder til de interessede om, at frikøbsklausulen skal aktiveres, hvis argentineren skal forlade Sao Paolo denne sommer.

– Baseret på avisernes mange rygter omkring en transfer for Gonzalo Higuain, så vil vi gerne komme med en meddelelse, siger klubben igennem Radio Kiss Kiss, der er klubbens officielle radiokanal og fortsætter:

– Vi vil gerne fremhæve, at argentinerens kontrakt siger, at han har en frikøbsklausul på €94,736,000 og at intet beløb under det vil blive accepteret under nogen omstændigheder.

Italienernes mangel på Champions League-fodbold i den kommende sæson gør, at Higuain skulle være åben for et skifte væk. Han er dog indstillet på, at hvis der ikke kommer et stort nok bud på ham, så vil han fortsætte i klubben, hvor han har fundet en fin målform. I den forgangne sæson blev det til 18 Serie A-mål i 31 kampe.

Higuains frikøbsklausul er en del af den aftale, der udløber med Napoli i sommeren 2018. Dermed kræver det altså, at man betaler de 730 millioner kroner for den 27-årige bomber, hvis man ønsker ham i sine bedste år som spiller.

Annonce