Nægtede at være en robot: Derfor savner fodbolden Viktor Fischer
32 år i dag.
En af dansk fodbolds mest omdiskuterede topspillere, den offensive midtbanespiller Viktor Fischer har fødselsdag i dag.
Fischer blev omtalt som et af de største talenter i Europa, da han brød igennem i Ajax Amsterdam i 2013. Med sin udfordrende og pågående stil medvirkede han i høj grad til Ajax’ mesterskaber i 2013 og 14.
På U-17 niveau repræsenterede Fischer Danmark hele 30 gange og scorede 20 mål.
Succesen medførte debut på A-landsholdet allerede i 2012 i en testmatch i Istanbul. Fischer var da blot 18 år. Talentet kom ikke ud af ingenting, eftersom Viktor Fischers bedstefar var den tidligere landskamprekordholder, Poul Pedersen fra AIA.
Efter en skadesplaget sæson i 2015 fik den opportunistiske forward/wing et udmærket comeback året efter, hvor Ajax sluttede på en andenplads i den hollandske liga.
Fischer blev derefter solgt til Middlesbrough i England. Hverken i den gamle jernværksby eller siden i tyske Mainz opnåede danskeren imidlertid synderlig fremgang. Men det blev anset for et scoop, da F.C. København skrev kontrakt med ham i 2018.
Året efter var han med til at vinde DM med FCK, men en skade i 2020 satte ham tydeligt en hel del tilbage. I 2021 havde Fischer således meget vanskeligt ved at erobre en fast plads hos Løverne.
Delte vandene
Viktor Fischer var med sin selvbevidste fremtoning en personlighed der delte vandene.
Det er vigtigt, at der i topfold er plads til flamboyante entertainere. Det er også gavnligt for interessen og eksponeringen, at der er indimellem spillere der tør at træde ud af den grå masse og markere sig med andet end indstuderede og på forhånd aftalte standardsvar.
Fischer fremstod måske lidt kæk i medierne, og pådrog sig den desværre ret typiske jantelovs-modvilje hos mange. Andre elskede hans bramfrie kommentarer, og hans udanske selvtillid og mod til at fremhæve sig selv.
Topspillerne i dag er deres egne små, eller i nogle tilfælde større, virksomheder. De bliver grundigt skolede i hvad man, og ikke må udtale sig om. Det gør de fleste interviews til uinteressante opvisninger i intetsigende floskler og ligegyldige fraser.
Det medfører meget naturligt, at spillernes personligheder bliver udviskede og uvedkommende. Som fans eller betragtere kan man ”udefra” overhovedet ikke mærke dem.
Det var helt anderledes før i tiden, hvor fx de danske landsholdsspillere sagtens turde at eksponere en helt anden og meget mere åben og imødekommende attitude over for presse og omgivelserne. Udviklingen har desværre skabt en sondring mellem aktørerne og alle os andre.
Hvem vil i fremtiden gå til foredrag med nutidens topspillere, på samme måde som mange i dag elsker at se Elkjær, Mølby, Arnesen & Lerby m.fl.? Er der nogen der har noget ægte på hjerte? Og vil de i det hele taget gide at relatere til et publikum?
”Semi-kendte” ex-spillere holder meget af at optræde i podcasts, hvor tilhørere indimellem (men egentlig ret sjældent) får indblik i spillet bag kulisserne i fodboldens verden, men det meste er ærligt talt uinteressant.
Anderledes forholder det sig med Viktor Fischer. Han var måske lidt af en selvbevidst gavflab på grønsværen, men efter den aktive karriere har han vist en sårbar og eftertænksom side af sig selv, og debatteret vedkommende emner som for eksempel fodboldens hårde machokultur og dens mentale omkostninger.
Fischer har talt om stress og angst i forbindelse med Sørine Godtfredsens fremragende podcast, ”Sørine og Livskraften” og som vært i DR-podcasten ”Indersiden”. Respekt for det mod!
Deroute efter nedtur i FCK
Efter nedturen i F.C. København blev Fischer i sommeren 2021 solgt til Royal Antwerp, der blev trænet af Brian Priske. Trods en del skader opnåede offensivspilleren 18 kampe for den belgiske havneby i sæsonen 21-22, med 3 mål og 6 assists som udbytte.
Antwerp sluttede som nummer 4 i den belgiske liga, hvilket – utroligt nok – ikke var tilstrækkeligt til at sikre træner Priske fortsat engagement.
Fischer tog et lejeophold i AIK Stockholm, men kort efter meddelte han, at karrieren var forbi. I 2024 afslørede han i føromtalte podcast, at afskeden med FCK gjorde ondt, og at han da vidste, at han aldrig ville komme tilbage på tidligere tiders niveau.
På A-landsholdet nåede Viktor Fischer at optræde 21 gange, heraf 12 som indskifter. Han scorede 3 mål.
Landsholdslæge deler seneste nyt om Christian Eriksen. Læs mere.



















