Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mourinhos offensive taktik er simpel: Kane og Son skal bare have bolden

04.02.2021 Kl. 16:36
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

José Mourinho bliver måske aldrig hyldet som fodboldens mest offensive manager, men portugiseren kan måske også klare sig med mindre, når han har to af verdens bedste angribere – Son Heung-min og Harry Kane – i front.

Det lader i hvert fald til, at portugiseren mener, det er tilstrækkeligt. Ifølge The Independent fortæller kilder tæt på Tottenham, at holdet reelt set ikke har anden offensiv strategi end at få bolden frem til enten Kane eller Son.

Derfor træner Spurs stort set ikke andet end sin defensive organisation samt dødbolde og nedfaldsbolde. Der skulle sågar ikke være en plan for, hvordan Tottenham bringer bolden fremad. Målet er bare at få den frem til en af de to topangribere og så satse på, at magien indtræffer.

Men selv den mest simple taktik kan slå fejl. Eksempelvis i den gældende situation, hvor Kane er ude af aftenens topkamp mod Chelsea.

 

 

Annonce