Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mourinho vil appellere FA-anklage

21.03.2014 Kl. 16:30
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Chelsea mistede sin status som mesterskabsfavoritter, da de sidste weekend tabte på Villa Park efter en tæt kamp mod Aston Villa, men det blev meget dyrere end som så for London-klubben.

Således blev både Ramires og Willian vist ud af opgøret, mens også manager Jose Mourinho blev sendt op på tribunen efter at have trådt ind på grønsævren, og nu er portugiseren også blevet anklaget af FA for upassende opførsel. Mourinho har indtil mandag til at appellere anklagen fra det engelske fodboldforbund, og i dag afslørede han allerede, at han har planer om at gøre det.

– Ja, jeg har besluttet mig for at appellere. Jeg accepterer naturligvis ikke anklagerne, forklarede den karismatiske portugiser til rapportere.

– Jeg vil gøre det privat, men af indlysende grunde accepterer jeg ikke anklagerne mod mig, fastslog han.

Chelsea og Mourinho står overfor en vigtig kamp lørdag eftermiddag, når mesterskabskonkurrenten Arsenal gæster Stamford Bridge.

Annonce