Mourinho rystet over Real-stjerne: Jeg kan ikke tro det
José Mourinho er til stede på Wembley denne lørdag aften.
Her skal han overvære Champions League-finalen mellem sin tidligere arbejdsgiver Real Madrid og Borussia Dortmund.
Forleden kom det frem, at 61-årige portugiser havde landet sig et job i England, ligesom han også har skrevet under med storklub.
Til kampen er Mourinho blevet buhet af Borussia Dortmunds tilhængere qua sin fortid hos Real Madrid.
Til opgøret ventes engelske Jude Bellingham at spille en stor rolle.
Og Mourinho er overrasket over, at midtbanestjernen ikke er ældre.
– Jeg kan ikke tro, at Bellingham kun er 20 år gammel.
– Han er en af de to bedste spillere i verden, siger Mourinho til TNT Sports ifølge Madrid Xtra.
Mourinho skrev i begyndelsen af 10’erne under på en kontrakt med Real Madrid, hvor han vandt La Liga med rekordhøjt antal point, ligesom han blev den femte cheftræner til at vinde ligatitler på tværs af fire lande.
Desuden vandt han også en Copa del Rey og Supercopa de España i sin tid i den spanske hovedstad.
Mourinho forlod Real Madrid i 2013 for at vende tilbage til Chelsea, hvor han vandt endnu en Premier League-titel og en engelsk ligacup.
The Special One blev afskediget hos AS Roma i begyndelsen af dette kalenderår, men noget tyder på, at den karismatiske portugiser inden længe er tilbage i trænergerningen.
Kort før Champions League-finalen er det desuden kommet frem, at Real-stjerne forlænger sin kontrakt.
















