Mourinho langer ud efter dommeren: En fantastisk dommer med store beslutninger
Manchester Uniteds manager José Mourinho var langt fra i godt humør, da han lørdag mødte pressen ovenpå Manchester Uniteds 0-0 kamp mod Southampton. Her lavede Mourinho en af sine klassikkere – at kritisere dommerne samtidig med, at han roser dem. I dag var det dommeren Craig Pawson, der blandt andet måtte høre for en episode, hvor han ikke dømte straffespark til Manchester United:
– Det er en skuffende eftermiddag for os. Jeg tror også det er en skuffende eftermiddag for Craig (Pawson, kampens dommer, red), fordi han ellers er en fantastisk dommer. En af de bedste dommere i Europa, siger Mourinho til BBC Sport og fortsætter:
– Vi brændte store chancer i dag, men jeg er utilfreds med at vi ikke fik straffespark. Ikke med Pawsons præstation som sådan – jeg synes Craig leverede en rigtig god præstation i dag. Men det var en stor, stor beslutning han tog der.
– Jeg er tilfreds med spillernes attitude, spillernes sult og til dels med præstationen, siger Mourinho.
Yderligere kommenterede Mourinho på den skade, der tvang United-angriberen Romelu Lukaku fra banen. Mourinho sagde, at den slags skader ''normalt er to dage'', men kunne naturligvis ikke komme nærmere en klar udmelding.