Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mourinho forklarer Rooney-udeladelse

14.09.2016 Kl. 19:40
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Wayne Rooney er en af de markante spillere, der ikke er med i truppen, når Manchester United torsdag møder hollandske Feyenoord i Europa League. Manager José Mourinho forklarer, at det skyldes weekendens kamp i Premier League, hvor han vil have en frisk Rooney til rådighed.

– Han (Rooney) har spillet alle kampe i denne sæson. Han har også spillet 90 minutter for England og 90 minutter i sidste weekends Premier League-kamp, siger Mourinho og uddyber:

– Jeg vil have ham frisk til næste Premier League-kamp. Desuden spiller han en offensiv position, hvor jeg har mange muligheder og hvor folk arbejder stenhårdt for at få chancen på holdet. Wayne tog det hele professionelt.

– Valencia og Shaw er heller ikke rejst med. De spiller også på pladser, hvor jeg har mange spillere. Jeg vil gerne have et stærkt hold på søndag og i morgen og vi spiller allerede søndag eftermiddag, siger Mourinho.

Kampen mellem Manchester United og Feyenoord sparkes i gang torsdag klokken 19:00 og kan ses live på 6'eren.

Truppen mod Feyenoord: David De Gea, Sergio Romero, Sam Johnstone; Matteo Darmian, Eric Bailly, Daley Blind, Timothy Fosu-Mensah, Marcos Rojo, Chris Smalling; Michael Carrick, Ander Herrera, Morgan Schneiderlin, Paul Pogba, Juan Mata, Ashley Young, Memphis Depay; Anthony Martial, Marcus Rashford, Zlatan Ibrahimovic
Annonce