Monreal: Engelsk fodbold har gjort mig bedre
Nacho Monreal havde svært ved at falde til på Emirates, da Arsenal tilbage i 2013 hentede ham i spanske Malaga. I sidste sæson fik den spanske venstreback et mindre gennembrud i Arsenal-trøjen, da det lykkedes ham at slå det daværende førstevalg Kierran Gibbs af og blive Arsene Wengers foretukne valg.
Efter en flot sæson på Arsenals venstreback blev han alligevel rygtet til hjemlandet og Atletic Bilbao denne sommer. Nacho Monreal blev imidlertid hos The Gunners, og nu taler han ud om skiftet til London-klubben:
– Jeg har altid sagt, at de spiller en anderledes form for fodbold i England. I Spanien handler det mere om taktik, teknik og boldbesiddelse, men fokuset i England er på det fysiske, siger Nacho Monreal.
– De engelske fans elsker at se direkte spil, så jeg tror også, at jeg er blevet bedre fysisk af at spille i England, slutter han.
Trods den flotte sæsonafslutning og den fornuftige sæsonstart er Nacho Monreal ikke en del af Spaniens trup til EM-kvalifikationskampe mod Slovakiet og Makedonien.