Annonce
Annonce
Foto : Polfoto
Monk: 40 point stadig målet
I gårsdagens kamp triumferede The Swans med en overbevisende 3-0-sejr over West Bromwich, og det har sikret Monk og co. en imponerende stime på tre sejre i tre kampe.
I næste runde gælder det stærke Chelsea, som står i samme situation, og derfor er der lagt op til topkamp, og Swansea-manager Garry Monk ved godt, at de kommer til at møde en stærk mandskab.
– De er én af de stærkeste klubber i Premier League lige nu. Det hold, som de har fået og på den måde, de spiller, er der ingen tvivl om det, fortæller Monk og tilføjer:
– Selvom vi ligger som vi gør i ligaen, så ved vi godt, at denne klub skal forsøge at få de 40 point så hurtigt som muligt, og det vil være målet for klubben, lyder det fra Monk.
Annonce