Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mohamed Salah deler billede – internettet går amok

Af Emil Plovgaard
28.05.2025 Kl. 17:35

Liverpool-stjernen Mohamed Salah har igen skabt røre på sociale medier – denne gang med en tilsyneladende drilsk stikpille til rivalerne fra Manchester United.

Efter Manchester Uniteds 0-1-nederlag til ASEAN All-Stars i Kuala Lumpur, der var et blandet hold bestående af spillere fra Sydøstasien, valgte Salah at dele billeder på Twitter. 

På billederne viste han stolt Premier League-trofæet frem. Alt sammen blot få minutter efter at United havde tabt kampen.

Kampen i Malaysia var en del af Uniteds turné umiddelbart efter sæsonens afslutning under cheftræner Rúben Amorim, der stillede med vidt forskellige mandskaber fra start i hver sin halvleg. 

Selvom nederlaget ikke kan sammenlignes med det tunge nederlag i Europa League-finalen for en uge siden, blev det alligevel bemærket af fans og medier.

På det sociale medie X, tidligere Twitter, eksploderede reaktionerne, hvor mange fans tolker Salahs opslag som en bevidst markering mod United. 

En fan skrev: 

– Strategisk at poste det her fem minutter efter, at United tabte til ‘ASEAN All-Stars’. Det er en perfekt afslutning på en perfekt sæson.

En anden fan kommenterede: 

– Ingen hader United mere end Mohamed Salah.

Med denne handling bekræfter Salah sin status som en af Premier Leagues mest passionerede og engagerede spillere – og som en skarp rival til Manchester United, både på og udenfor banen.

Andetsteds forlyder det, at Christian Eriksen har sagt ‘ja’ i Odense.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce