Mølby: Stor credit til Rodgers og Sterling
Det danske Liverpool-koryfæ har tidligere været ude med riven efter Raheem Sterling, men han mener Brendan Rodgers har tøjlet ham godt.
Jan Mølby nåede samlet hele 292 kampe for Liverpool og som fodbold-kommentator har han for vane at sige tingene uden at pakke dem ind. Sterling har været under luppen uden at imponere “The Great Dane”, men Mølby mener der er sket klare forbedringer.
– Stor credit til Brendan Rodgers. Han har fundet en måde at få mest muligt ud af Sterlings hurtighed. Da han først kom ind på holdet løb han meget med bolden, hvor han nu løber en masse uden bolden. Det er tydeligvis noget de har arbejdet med.
– Hjemme mod Cardiff lagde vi bolde ned bag deres venstreback og lod Sterling jagte dem, frem for at han venter på bolden og skal udfordre backen, skriver Jan Mølby i hans klumme i Liverpool Echo, og fortsætter til slut.
– Hans løb uden bold har virkelig forbedret hans spil. Hans beslutninger når han er på bolden er også blevet bedre, samtidig med der er kommet et par mål og assists fra ham. Hvis bare du får styr på én del af dit spil – så følger resten naturligt med.