AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:06:2019 11:01
Mølby: Henderson vil blive husket som en af Liverpools store spillere

Jan Mølby er sikker på, at Jordan Henderson nok skal få den kredit, han fortjener.


Jordan Henderson skal nok gå over i Anfield-historiebøgerne som en af klubbens store spillere,  mener Jan Mølby.

Den 28-årige englænder har netop afsluttet sin ottende sæson for Liverpool på toppen med en triumf Champions League.

Nu har Liverpool-kaptajnen, der overtog anførerbindet fra Captain Fantastic, Steven Gerrard,  spillet mere end 300 kampe for The Reds, og selvom han måske aldrig helt har fået den anerkendelse,  han fortjener,  så er Mølby sikker på, at han nok skal få den med tiden.

- Det er nemt at overse, hvor vigtige spillere som Henderson er.  I Liverpool Football Club er vi stolte af vores historie, og kigger man på klubbens store hold gennem tiden, er der mange store spillere -  men også dem, der var der uge efter uge, producerede uge efter uge,  og som med tiden vil blive husket som store spillere, siger Mølby til Liverpool FC's hjemmeside.

- Når Jordan er væk, vil folk se hullet, som han efterlader og tænke; "Oh wow". 

Derudover roser den danske Liverpool-legende Hendersons udholdenhed og karakter i de tider,  hvor det hele har været hårdt.

- Han har aldrig været bange for at konfrontere den kritik, han har fået,  ved at gå ud og spille en stor kamp.  Nogle spillere vælger at ændre deres spillestil, mens andre bukker under for presset,  siger Mølby.

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED