Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mikel Arteta afslører Arsenals transferplaner

23.07.2024 Kl. 19:50
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det har været lige ved og næsten for Mikel Arteta og Arsenal i de seneste to sæsoner.

Manchester City har vist sig for stærke i begge tilfælde.

Læs også: Osimhen-transfer på vej mod kollaps: To Premier League-klubber lurer

Frem mod den kommende sæson søger klubbens nuværende manager, Mikel Arteta, derfor at forstærke flere forskellige områder.

Det giver han udtryk for i et nyt interview med London Evening Standard.

– Vi ved, at der er visse positioner, vi ønsker at forstærke og give truppen bedre ressourcer, særligt hvad angår antal, hvor vi er noget tyndt besat.

– Vi vil forsøge at gøre det bedste, vi kan, men hovedfokus er at forelske sig i spillere, som vi allerede har og gøre dem endnu bedre, lyder det fra Mikel Arteta.

Klubben er fuldt ud besluttet på at give modstanderne kamp til stregen om Premier League-trofæet i den kommende sæson.

– Perfektion i denne liga kræver nogle andre standarder.

– Vi er nødt til at opgradere alt, vi gør og forbedre os på alle områder. Det er det, vi forsøger at gøre.

– Vi er så tæt på. Der er øjeblikke, hvor vi har haft pæne marginer. Vi har fortjent at være her, og vi ønsker naturligvis så meget mere, og vi forsøger at få det.

– Vi bevæger os helt bestemt i den rette retning, og vi bevæger os i en meget høj fart med de ting, vi har forandret, ikke kun på fodboldsiden, men også klubmæssigt. Nu mangler vi, at de store trofæer hentes hjem, siger Arteta.

Arsenal er efter sigende tæt på at kunne lukke en handel med Bolognas Riccardo Calafiori.

Læs også: Én kamp kan afgøre det: Arsenal overvejer bud på svensker

Såvel som tilgange, ventes det også, at klubben skiller sig af med en række margnalspillere, herunder Eddie Nketiah, som rygtes til Marseille.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce