Mignolet: Skal gribe mine chancer
Den belgiske keeper kan ikke vente med at komme i gang, selvom han ikke er garanteret en startplads, da Pepe Reina stadig er i klubben.
– Jeg havde tre rigtige gode år i Sunderland, hvor supporterne altid støttede mig. Jeg er meget glad for, hvordan det hele forløb, og Sunderland fik også en god handel ud af det. Den tid vil jeg aldrig glemme, sagde han til dagens pressemøde.
Mignolet blev efterfølgende spurgt, om han havde snakket med Rodgers omkring sin rolle på holdet, da Pepe Reina stadig er i klubben.
– Ja, vi har snakket om det, men det holder vi for os selv. Jeg har før haft konkurrence med det belgiske landshold og i Sunderland. Konkurrencen er især hård på pladserne i de store klubber.
– Det er en udfordring, og det gør en kun bedre og stærkere, hvilket vil komme en til gode i sidste ende. Jeg vil gøre mit bedste til træning og gribe mine chancer i kampene, slutter han.