Middlesbrough-manager imponeret af Viktor Fischer
Viktor Fischer blev hentet til Middlesbrough fra Ajax Amsterdam denne sommer, men danskeren har endnu ikke spillet den helt store rolle for Premier League-oprykkerne.
Angriberen, som kostede Boro omkring fem millioner euro, har dog imponeret klubbens manager, Aitor Karanka.
Da Middlesbrough spillede 1-1 med West Ham i sidste weekend var det med Fischer i startopstillingen for anden gang, og Karanka indikerer, at landsholdsspilleren kommer til at få flere chancer fra start.
– Viktor Fischer spiller nogle gange som angriber og nogle gange som nummer 10. Han kan spille begge positioner, udtaler spanieren til Shields Gazette og fortsætter:
– Jeg fortalte ham (inden kampen mod West Ham red.), at han skulle hjælpe Jordan (Rhodes red.), når vi skulle generobre bolden – og når vi havde bolden, måtte jeg stole på ham, for han er en kvalitetsspiller.
– Han har brug for tilvænning, for det er ikke let at komme fra andre ligaer. Han har imponeret mig, for Premier League er en virkelig hård liga.
22-årige Fischer er også med i Åge Hareides trup til de forestående kvalifikationskampe mod Polen og Montenegro.