Meulensteen: Sådan gjorde vi Ronaldo til en sublim målscorer og frisparkskonge
Rene Meulensteen var en del af trænerstaben i Manchester United under Sir Alez Ferguson.
Det var han fra 2007 til 2013, og han fortæller i et interview med TrainingGround, hvordan han hjalp Cristiano Ronaldo til at blive en målscorer.
– Ronaldo havde karantæne i starten af 2007/08-sæsonen, og vi havde derfor en del tid alene på træningsbanen. Vi arbejdede på, at han skulle score flere mål. Han ville altid score det spektakulære mål. Jeg fortalte ham, at han skulle lære af de topscorere, som Manchester United har haft gennem tiden; Law, van Nistelrooy, Cole, Yorke og Solskjær.
– Der skulle sættes nogle mål. Undersøgelser viser, at de spillere, der sætter mål, opnår mere succes end dem, der ikke gør. Jeg spurgte ham, hvor mange han scorede sidste sæson. Han svarede 23, og jeg sagde derefter til ham, at han skulle gå efter at score 40: "Hvad? Fordoble det?", lød det fra Ronaldo.
– Han havde aldrig rigtig lært at afslutte ordentligt. Sammen med Phelan og Carlos satte vi en proces i gang, som skulle gøre ham bedre og score flere mål. Han skulle forstå, hvad han skulle gøre i diverse områder fra diverse vinkler. Et skruet spark, chip, indersider eller tage en berøring osv.
– Han ville selv forbedre sin frisparksteknik. Det eneste, jeg sagde til ham, var, at han skulle tage et skridt til siden, så tilgangen til bolden er mere naturlig. Vi filmede det, og han kunne se forskellen. Han trænede og udviklede sig, lyder det fra Meulensteen.